Všichni ji jíme, ale nevíme o tom. Také o ni všude čteme a slyšíme, ale neznáme ji, jen víme, že se má jíst. Co je to vláknina a k čemu je nám dobrá se společně dozvíme v dnešním článku.
Vlákninu můžeme nalézt v různé škále rostlinných potravin, jako je celozrnné pečivo, sója, fazole, ovesné vločky, rýže, mouka, hrášek, rybíz, mrkev, maliny, sušené fíky apod. Lze vidět, že se ji jen tak nevyhneme. Za vlákninu se označují všechny látky rostlinného původu, které jsou rozkládány enzymy lidského trávícího ústrojí. Je rozdělována na rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. Rozpustná koriguje hladinu cukru (někdy i cholesterolu) v krvi. V žaludku zvětšuje svůj objem a vytváří tak pocit většího nasycení, a hlavně absorbuje vodu. Tím pomáhá ke změkčení stolice, což oceníme při zácpách. Nerozpustná vláknina má pozitivní vliv na peristaltiku střev, protože urychluje průchod potravy střevem, také přispívá k prevenci poruch trávicího traktu. Další úlohou vlákniny je dodávání energie střevním bakteriím, označovaným jako střevní mikroflóra. Naše tělo poskytuje bakteriím potravu, úkryt a bezpečné prostředí. Bakterie nám za to rozloží látky, které naše enzymy nezvládnou.
Příjem
Doporučený denní příjem vlákniny je 20-30 g. Rozpustnou vlákninu nalezneme v oříšcích, semínkách, luštěninách a nerozpustnou vlákninu hlavně ve slupkách ovoce a zeleniny, celozrnném pečivu a hnědé rýži. Lidé, kteří se nezajímají o své stravování a zdravý životní styl mají velmi nízký denní příjem vlákniny. Mnohdy za to ani nemůžou, protože se v mládí ovoce a zeleninu jíst nenaučili, nebo se vezou na stravovacích návycích měnících se s dobou. Nedostatek vlákniny v těle přispívá ke vzniku řady civilizačních chorob, ze kterých můžeme zmínit zácpu a s ní stoupající riziko vzniku hemoroidů, dismikrobie (nerovnováha obsahu střevních bakterií a kvasinek ve střevech), porušení imunity trávicího traktu nebo chronický zánět střev.
Jak jíst více vlákniny?
Jelikož údaj 20-30 g vlákniny denně bude pro mnohé z nás neříkající, máme jednoduchou radu – jezte více zeleniny a ovoce. Mimo vlákninu dostanete do svého těla i nepostradatelné vitamíny. Tuto radu připomínáme v relevantních článcích často, stejně jako důležitost všech tří makroživin. Pokud zeleninu vůbec nejíte a rádi byste, zkuste začít od sladké červené papriky, mrkve či pálivých ředkviček. Při pojídání alespoň jednoho kusu zeleniny ke každému jídlu, nebo jednoho kusu ovoce ke sladkému jídlu, se tělo má šanci přiblížit doporučenému dennímu příjmu vlákniny. Spolu s příjmem luštěninových a celozrnných příloh, sladkých svačin připravených z ovesných vloček nebo celozrnných pečiv během dne se zaručeně dostanete k dostatečnému příjmu. Důležité je ještě připomenout, že záleží na pestrosti. Vyhýbejme se stále jednomu kusu zeleniny pořád dokola, nebo jedné příloze. Obměňujme, následně bude jídlo bavit nás i naše tělo.
Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.
Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.
Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.
Zaregistrovat se SkrýtPřipravili jsme pro Vás nový web s rozšířenou nabídkou našich služeb o další produkty. Popapat.cz se mění na značku Popapej.cz.