Z médií, internetu či fitness blogů slýcháme „Jezte více vitamínů!“, ale co je to vlastně vitamín? Kolik jich je? A kde je najdeme? Pokud na sobě pozorujete, že je něco v nepořádku, třeba za to můžou zrovna vitamíny. Odpovědi na tyto otázky (a mnohem víc) jsme pro vás sepsali do následujícího článku!
Název vitamín pochází z počátku 20. století, kdy byl objevem první vitamín B1. Dnes už známe všech 13 vitamínů, které můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin – vitamíny rozpustné ve vodě a v tucích. Naše tělo si vitamíny nedokáže vyrobit samo, a tak se stávají nepostradatelnou složkou potravy. Extrémní nedostatek vitamínů se nazývá avitaminóza a je doprovázena nemocemi (např. kurdějemi) a poruchami tělesných funkcí. Lehčí formou nedostatku je hypovitaminóza a jejím opakem je hypervitaminóza, což je jinými slovy nadměrný příjem těchto mikronutrientů a taktéž může vést k negativním účinkům.
Vitamíny rozpustné v tucích
Vitamín A – Hlavní funkce zahrnují role antioxidantu a podíl na imunitě, vitamer (podskupina) tohoto vitamínu se také podílí na barevném vidění. Naše tělo si jej dokáže vyrobit z karotenoidů přijímaných z rostlinné stravy (ovoce a zelenina). V živočišných zdrojích jako jsou játra, rybí tuk, maso, vaječný žloutek a mléčné výrobky nalezneme „hotový“ vitamín A. Nedostatek se projevuje šeroslepostí, lámavostí vlasů a nehtů, únavou a oslabením imunity.
Vitamín D – Opět se jedná o vitamín, který si člověk dokáže vyrobit sám. Tentokrát k tomu potřebuje sluneční svit, konkrétně jeho složku zvanou UVB. Syntéza v pokožce však nepokryje spotřebu lidského těla a je tedy důležité přijímat vitamín D i z potravy. Hlavním zdrojem jsou ryby a rybí tuk, dále to jsou mléčné výrobky, vaječné žloutky, játra a některé houby. „Déčko“ pomáhá vstřebávání minerálních látek, má vliv na remodelaci kostí, nervosvalové funkce a imunitu. Nemoci způsobené nedostatkem jsou rachitida a osteomalacie. Důležitost tohoto vitamínu vyzdvihuje fakt, že se často klasifikuje jako hormon.
Vitamín E – Nejznámější a nejvýznamnější antioxidant je vitamín E. Jeho funkce spočívá v ochraně našich buněčných membrán před škodlivými oxidacemi. Podílí se na genové expresi, neurologických funkcích a regeneraci svalové hmoty. Nedostatek je spojen s únavou, stresem, zhoršenými reflexy a soustředěností, anémií a neplodností. Zdroji jsou rostlinné oleje a ořechy, ovesné vločky a obilné klíčky.
Vitamín K – Vitamín K je vyráběn bakteriemi v našem trávícím traktu. Produkce je ale zanedbatelná, proto je potrava hlavním zdrojem. Klíčovou funkcí vitamínu je proces srážení krve, dále je to vliv na metabolismus kostí. Projevem nedostatku je krvácení a anémie. Tento vitamín nalezneme převážně v listové zelenině (špenát, kapusta), dále v brokolici, brukvi, luštěninách, rajčatech. Z živočišných zdrojů jsou to játra, maso, mléko a vejce.
Vitamíny rozpustné ve vodě
Vitamín C – Tento nejznámější vitamín se podílí na regeneraci tkání a podpoře imunitních reakcí organismu. Také působí jako antioxidant, má vliv na resorpci železa z potravy a je součástí syntéz některých hormonů. Jeho extrémním nedostatkem trpěli námořníci na dlouhých plavbách, kteří kvůli tomu onemocněli kurdějemi. Hypovitaminóza se projevuje únavou, zvýšenou náchylnosti k infekcím, zhoršenou regenerací, delší rekonvalescencí, zvýšenou spavostí a bolestí kloubů. Hlavním zdrojem ve výživě je ovoce a zelenina, z živočišných zdrojů pak játra.
B-komplex – Tato skupina obsahuje 8 vitamínů, které jsou všechny nezbytné pro správné fungování základních funkcí celého organismu. Nedostatek se projevuje zhoršením vytrvalosti, zvýšenou únavou, svalovou slabostí, dále také srdeční arytmií nebo také způsobuje neurologické a jiné poruchy. Mezi obecné zdroje v potravě patří vejce, ryby, mléko, játra, maso, luštěniny, kvasnice, listová zelenina a arašídy. Následuje seznam jednotlivých skupin vitamínu B:
Vitamín B1 – růst a vývoj buněk lidského těla,
Vitamín B2 – klíčová role v přeměně energie z potravy,
Vitamín B3 – podpora trávení a funkce nervových buněk,
Vitamín B5 – metabolismus tuků,
Vitamín B6 – ovlivnění vývoje mozku,
Vitamín B7 – metabolismus makroživin,
Vitamín B9 – znám pod pojmem kyselina listová; tvorba červených krvinek a syntéza nukleových kyselin,
Vitamín B12 – správný vývoj nervové soustavy a růst organismu, tvorba nukleových kyselin.
Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.
Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.
Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.
Zaregistrovat se SkrýtPřipravili jsme pro Vás nový web s rozšířenou nabídkou našich služeb o další produkty. Popapat.cz se mění na značku Popapej.cz.