Spánek je pro člověka velmi důležitou činností, při které tělo zpracovává předešlý den a zároveň se připravuje na ten následující. Když spánek jako takový dostatečně poznáme, můžeme mu věnovat víc pozornosti, připravit se na něj a vytěžit z něj maximum. V článku se na spánek podíváme a také se dozvíme, jak spát efektivněji.
Pro mnohé z nás je spánek stejně samozřejmý, jako je třeba slunce na obloze. Je tady, ale nevěnujeme mu pozornost. Za spánkem se však skrývá mnohem víc a jeho poznáním a pozorováním můžeme udělat další krok ke spokojenějšímu životu. Tento děj je výsledkem souhry několika mozkových oblastí, při kterém dochází k utlumení pohybové aktivity a omezení reaktivity na vnější podněty. Jeho prvním a základním významem je regenerace rozumových funkcí, což jsou funkce zajišťující myšlení a řízení celého organismu. Regenerují se také svaly a tkáně, které během cvičení (či úrazu) poničíme. Tato obnova svalů je úzce spojená s endokrinním řízením organismu, což představuje správné vylučování řady hormonů. Taktéž je významný pro plasticitu neuronů, která je nepostradatelná při tvorbě paměti. Proto se při nedostatečném spánku hůře a pomaleji učíme. Imunita organismu se nedokáže tvořit jinak než při spánku. Proto dlouhodobý nedostatek spánku narušuje imunitní systém člověka. Dále se ledviny věnují degradaci toxických látek.
Dobrý vs. špatný spánek
Kvalitu spánku můžeme hodnotit zcela subjektivně, položením si pár otázek. Tím chceme naznačit, že neexistuje přesně daný recept na kvalitní spánek. Odborníci tvrdí, že bychom měli spát zhruba 7 až 8,5 hodin denně. Tato hodnota je pouze průměrem, někomu vyhovuje kratší spánek a jinému zase spánek delší, a to bez pociťování negativních projevů. Opravdový čas potřebný pro spánek je tedy zcela individuální a může se měnit během našeho života. Špatná kvalita a délka spánku může u člověka vést k nárůstu tělesné hmotnosti, až k obezitě. Špatná délka zde znamená příliš krátký i nadměrně dlouhý čas spánku. To z toho důvodu, že dochází k tzv. spánkové deprivaci, která našemu tělu způsobuje větší chutě na jídlo skrz špatné vylučování hormonů. Nekvalitní spánek taktéž způsobuje větší riziko vzniku srdečních onemocnění, cukrovky druhého typu a depresí.
Rutina
Nyní už víme, co nám spánek přináší a bere, proto se můžeme zaměřit na jeho zkvalitnění, tedy vytvoření si jakési rutiny. Prvním krokem by mělo být omezení telefonu, tabletu či televize alespoň hodinu před spánkem. Využíváním těchto elektronických zařízení se vystavujeme modrému světlu, které potlačuje vylučování spánkových hormonů. Taktéž projíždění sociálních sítí nám zahltí mozek různorodými myšlenkami, namísto abychom jej uklidnili. Zrelaxovat můžeme například čtením knih, hudbou nebo meditací. Teplota v místnosti, kde spíme, by se měla pohybovat kolem 20 °C. Lidské tělo má rádo pravidelnosti nejen ve stravování, ale i při spánku. Proto se snažme chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Kvalitu spánku můžeme ovlivnit i suplementy, především hořčíkem.
Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.
Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.
Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.
Zaregistrovat se SkrýtPřipravili jsme pro Vás nový web s rozšířenou nabídkou našich služeb o další produkty. Popapat.cz se mění na značku Popapej.cz.